a a a

Pielgrzymka do Serbii

 

 Witamy serdecznie na stronie poświęconej pielgrzymce
do Serbii, która odbędzie się
w dniach 19- 27 października 2018.

Tym razem naszym celem jest Kosowo i Metochia

 

Już po raz drugi zaplanowaliśmy wyjątkowy wyjazd do Serbii. Tym razem celem pielgrzymki jest region Kosowa i Metochii- kolebka Serbskiego państwa i duchowości. Kosowo, umęczone i prześladowane w ostatnich latach, wciąż jest siedzibą licznych klasztorów i świątyń, które przetrwały i wciąż tętnią monastycznym życiem. Na Kosowie zachowało się kilkadziesiąt średniowiecznych świątyń z bogatą historią, wspaniałymi freskami i przepiękną architekturą. Do tych miejsc prowadzi majowa pielgrzymka, której organizatorem jest parafia św. Jana Teologa na Bacieczkach. Będzie można zobaczyć m.in. słynne monastery Pećka Patriarszija, Visokie Deczani, Graczanica, Bańska czy Zocziszte. Nie zabraknie spotkań z Serbami, którzy pozostali na Kosowie i żyją w enklawach. Będzie można zobaczyć zniszczone świątynie ale również te, które z trudem odbudowano, jak na przykład monaster Archaniołów koło miasta Prizren czy słynne Seminarium Duchowne w tym mieście, zburzone przez ekstremistów w 1999 roku, a dziś odnowione i gdzie znów naukę pobiera kilkudziesięciu studentów. Pielgrzymi będą się modlić w miejscach świętych, które od ośmiu wieków stanowią serce serbskiego prawosławia i czynią ten naród takim jakim był w przeszłości  i jest dzisiaj. Są to miejsca, gdzie przechowywane są niezliczone relikwie świętych i cudotwórcze ikony, miejsca w których służbę Bogu sprawowali najwięksi serbscy święci, począwszy od świętego Sawy a skończywszy na patriarsze Pawle. To też ziemia napojona krwią setek tysięcy męczenników, którzy oddali życie za swoją wiarę i naród, począwszy od tragicznej bitwy na Kosowym Polu w 1389 roku po dziś dzień. Uzupełnieniem programu pielgrzymki jest pobyt w stolicy Serbii Belgradzie.


Na stronie będą zamieszczane wszystkie ważne informacje dotyczące organizacji pielgrzymki, program, odpowiedzi na pytania, podpowiedzi i wszystko co powinniśmy widzieć przed wyjazdem.


Gwarantujemy:
- przejazd komfortowym autokarem
- noclegi w dobrym hotelu w centrum Belgradu oraz w hotelach na terenie Kosowa
- pełne wyżywienie
- bogaty program
- możliwość poznania serbskiego prawosławia oraz tradycji i kultury tego narodu
- ubezpieczenie
- opiekę profesjonalnego przewodnika

                                               CENA: 2600zł

     Szanowni Państwo.
Organizatorem pielgrzymki jest parafia św. Jana Teologa w Białymstoku. Koordynatorem, opiekunem duchowym i przewodnikiem pielgrzymki jest ojciec Michał Czykwin.
Kontakt z o. Michałem: mail: miszacz@gazeta.pl, Tel: 513123578.

 

Szanowni Państwo,

Trwają zapisy, liczba miejsc ograniczona.

Do Serbii jedziemy w stronę Warszawy i potem na Katowice, Brno, Budapeszt. Wyjazd z Bacieczek w piątek po Molebniu o 17:00.


 Osoby, które się zapisały są proszone o wpłatę zaliczki w wysokości 1000zł na konto do 8 października.
Pozostałą kwotę (1600zł) należy wpłacić na te same konto do dnia 17 października.

Nr Konta: 74 1240 5211 1111 0010 6632 8701.

W tytule przelewu należy podać swoje imię i nazwisko.

Po wpłaceniu zaliczki proszę o przesłanie swoich danych:

1. Imię i nazwisko 2. PESEL 3. Adres zamieszkania 4. Nr. Paszportu.

na adres mailowy miszacz@gazeta.pl lub sms-em na nr. 513123578.


        UWAGA!
    Spotkanie przed Pielgrzymką będzie miało miejsce 15 października (poniedziałek) o godz. 18:00 w Domu parafialnym przy ul. Herberta 61 w Białymstoku.
Spotkanie będzie miało charakter informacyjny i nie jest obowiązkowe. Osoby, które nie będą mogły przybyć, otrzymają materiały i informacje ze spotkania pocztą. Proszę pamiętać o terminach wpłat i przesłaniu danych. 

INFORMACJE PODSTAWOWE


PODRÓŻ
Jedziemy komfortowym autokarem. Podróż jest podzielona na dwa etapy: Białystok- Belgrad i Belgrad- Kosowo.

NOCLEGI
  W Belgradzie będziemy mieszkać w Hotelu Villa Forever, który zlokalizowany jest w ścisłym centrum Belgradu na Starym Mieście. To świetny punkt wypadowy i sprawdzone miejsce. Hotel jest mały, prowadzony przez miłą serbską rodzinę i zapewnia przyjemną atmosferę. Z racji położenia i liczebność naszej grupy nie możemy liczyć na dużą ilość miejsca, ale hotel spełnia podstawowe wymagania i odpowiada w pełni na wymogi pielgrzymów (w każdym pokoju łazienka, klimatyzacja/ogrzewanie, obsługa hotelowa 24h, wi-fi, czystość, higiena itp.). Będziemy mieli do dyspozycji pokoje 2, 3 i 4 osobowe. O podziale pokoi poinformuję później, kiedy będziemy znać faktyczną listę uczestników. O hotelu można poczytać/ obejrzeć na stronie hotelu: villa-forever.com i na booking.com
.

W Kosowie i Metochii bedziemy mieszkać w hotelach, monasterskich domach pielgrzyma, a w miejscowości Velika Hocza przenocują nas mieszkańcy w swoich domach. To doskonała okazja aby poczuć jak żyją Serbowie w enklawach.

Potrzebny jest Paszport!!!!PROGRAM PIELGRZYMKI 

Program pielgrzymki może ulec drobnym modyfikacją, o których ewentualnie będziemy informować. Poniżej przedstawiamy ramowy plan pielgrzymki:

19.X. PIĄTEK
17:00 Molebień w cerkwi św. Mikołaja Serbskiego na Bacieczkach. Załadunek bagaży.
18:00 Wyjazd do Belgradu

20.X. SOBOTA
Przyjazd do Belgradu w godzinach popołudniowych. Obiadokolacja, nocleg w hotelu. Jeśli siły i czas pozwolą spacer po starym mieście w Belgradzie.

21.X. NIEDZIELA
9:00 Liturgia Św. w katedralnym soborze św. Archanioła Michała w Belgradzie. Spotkanie z Patriarchą Serbskim Ireneuszem.
11:00 Obiad w hotelu
12:00 Wyjazd do Kosowa
20:00 Przybycie na Kosowo do monasteru Graczanica. Kolacja i nocleg

22.X.IV. PONIEDZIAŁEK
Śniadanie w monasterze Graczanica.

Wyjazd do północnej części Kosowa. Monastry:
 -Banska (obiad)
 -Devine Vode,
 -Duboki Potok.
 Wieczorem przybycie do Kosovskiej Mitrovicy, zwiedzanie świątyń, kolacja i nocleg.

23.X. WTOREK
Śniadanie w Kosovskiej Mitrovicy, wyjazd do monasterów:
 -Devicz,
 -Deczani (obiad),
 -Pećka Patriaszija.
 Nocleg i kolacja w miejscowości Velika Hocza.

24.X. ŚRODA
Śniadanie w Velikoj Hoczy.
 -Monaster Zocziszte.
Wyjazd do miasta Prizren:
 -Seminarium Duchowne śww. Cyryla i Metodego (obiad),
 -cerkiew Bogorodica Ljeviszka,
 -katedra św. Jerzego.
Przejazd do położonego nieopodal monasteru św. Archaniołów, tu kolacja i nocleg.

25.X. CZWARTEK
Śniadanie w monasterze Archaniołów. Wyjazd do Serbskiej enklawy Gniljane i monaster Draganac. Obiad. Wyjazd do Belgradu. Kolacja i nocleg w Belgradzie.

26.X. PIĄTEK
11:00 Śniadanie i wyjazd do Polski

27.X. SOBOTA
Powrót do Białegostoku w godzinach popołudniowych.PYTANIA PIELGRZYMÓW I ODPOWIEDZI

(tutaj na bieżąco odpowiadamy na pytania pielgrzymów,
które padają w trakcie rozmów z uczestnikami. Pytania pochodzą również od uczestników poprzednich wyjazdów)


Czy potrzebna jest wiza/paszport żeby wjechać do Serbii?
Nie. Wiza nie jest potrzebna. Paszport też nie jest konieczny. Wystarczy ważny Dowód Osobisty. Jednak prosimy wszystkich pielgrzymów o wzięcie Paszportu, ze względu na wjazd do Kosowa- lepiej unikać niepotrzebnych problemów.

Czy w Serbii dla kobiet, które chcą wejść do cerkwi, wszędzie obowiązują chustki i spódnice?
W Serbii, jak w każdym prawosławnym kraju, obowiązuje przyzwoity ubiór dla osób które wchodzą do świątyni. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. W Serbskich monasterach warto mieć ze sobą chustkę, natomiast w cerkwiach nie zwraca się na to szczególnej uwagi.

Czy będziemy dużo chodzić na piechotę?
Nie. Mamy w planach tylko spacery w Belgradzie, ale mieszkamy w samym centrum miasta, więc odległości nie będą duże.W Kosowie poruszamy się autokarem więc nie będzie dużo chodzenia.

Czy w czasie pielgrzymki można przystąpić do sakramentów Spowiedzi i Eucharystii?
Tak. Będzie taka możliwość dla wszystkich chętnych.

Jak będziemy porozumiewać się z Serbami?
Serbowie to Słowianie i kontakt z nimi nie jest taki trudny. Większość porozumiewa się po rosyjsku czy też angielsku. Ostatecznie ojciec Michał zna serbski :).

Czy podróż do Serbii będzie męcząca?
Trochę. Pielgrzymki do Serbii, które organizowaliśmy wcześniej były autokarowe i wymagały swego rodzaju poświęcenia w podróży. Mamy do przejechania 1250km, ale autobus jest komfortowy i przystosowa

Jaki bagaż można zabrać?
Wedle uznania. Proszę pamiętać, ze w maju bedzie już ciepło. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, iż każdego dnia śpimy w innym miejscu więc może warto mieć podzielone rzeczy tak aby nie wnosić z autobusu wszystkiego każdego dnia.

Jaką walutę zabrać ze sobą do Serbii?
W Serbiii obowiązuje serbski Dinar. Najlepszą walutą do wymiany jest Euro. W sklepach cerkiewnych i monasterskich można też płacić Euro. Natomiast USdolar nie jest "lubianą" walutą, można go wymienić tylko w kantorze. W Serbii wszędzie są dostepne bankomaty- należy się dowiedzieć w swoim banku czy jest prowizja i jaki jest kurs Złoty-Dinar. W Serbii w większości sklepów, restauracji, kawiarni można płacić kartą. Na Kosowie natomiast należy mieć EURO. Dostęp do bankomatów może być utrudniony.

 Jakie są ceny w Serbii?
Ogólnie rzecz biorąc ceny wszystkich produktów w Serbii są trochę niższe niż w Polsce. Taniej jest na prowincji, ale ceny w stolicy-  Belgradzie są w większości przypadków niższe niż np. w Białymstoku. Nie są to wielkie różnice ale na pewno drożej niż w Polsce nie będzie.

Ile pieniędzy należy zabrać ze sobą?
Organizator zapewnia wszystko co podane w programie, więc właściwie żadnych dodatkowych opłat nie ma. Każdy we własnym zakresie powinien mieć pewne środki na zakup pamiątek, kawę w kawiarni czy inne przyjemności.  

Co warto przywieźć z Serbii?
Każdy znajdzie coś dla siebie. Ojciec Michał na miejscu służy pomocą i poradą :).

Czy w Serbskich Monasterach/Cerkwiach istnieje zwyczaj zostawiania karteczek Za Zdrawie/Upokoj?
Tak. Można takie karteczki przygotować wcześniej i zostawiać w wybranych miejscach. Opłata jest dobrowolna- ofiara. Karteczki należy napisać czytelnie cyrylicznym lub łacińskim alfabetem. Organizator we wszystkich miejscach, w których będziemy się modlić zostawi kartki z imionami pielgrzymów.

Czy w Serbii jest bezpiecznie?
Bezpieczniej niż w Polsce.

A w Kosowie?

W Kosowie od dawna nie było incydentów z udziałem pielgrzymów. Należy zachować ostrożność, ale nic nam nie grozi.

Czy będzie spotkanie przed wyjazdem?
Tak będzie. Chociaż ta strona ma służyć rozwianiu wątpliwości i daniu odpowiedzi na możliwie największą liczbę pytań pielgrzymów. Spotkanie odbędzie się 15 października o 18:00 na parafii św. Jana Teologa w Białymstoku. Spotkanie nie będzie obowiązkowe. Osoby, które nie będą mogły przybyć otrzymają informacje o przebiegu spotkania. 

serwisy internetowe strony internetowe