a a a

Pielgrzymka do Serbii

 

 Witamy serdecznie na stronie poświęconej pielgrzymce
do Serbii, która odbędzie się
w dniach 15-21 października 2017.Na stronie będą zamieszczane wszystkie ważne informacje dotyczące organizacji pielgrzymki, program, odpowiedzi na pytania, podpowiedzi i wszystko co powinniśmy widzieć przed wyjazdem.


Serdecznie zapraszamy na kolejną pielgrzymkę do Serbii, którą organizuje parafia św. Jana Teologa. Wyjazd jest planowany na
15- 21 października br. Podróż samolotem.

Gwarantujemy:
- przeloty samolotem Warszawa- Belgrad i Belgrad- Warszawa
- transfery z Białegostoku na lotnisko oraz do hotelu w Belgradzie
- noclegi w dobrym hotelu w centrum Belgradu
- pełne wyżywienie
- bogaty program
- możliwość poznania serbskiego prawosławia oraz tradycji i kultury tego narodu
- ubezpieczenie
- opiekę profesjonalnego przewodnika

                                               CENA: 2500zł

     Szanowni Państwo.
Organizatorem pielgrzymki jest parafia św. Jana Teologa w Białymstoku. Koordynatorem, opiekunem duchowym i przewodnikiem pielgrzymki jest ojciec Michał Czykwin.
Kontakt z o. Michałem: mail: miszacz@gazeta.pl, Tel: 513123578.

Szanowni Pielgrzymi,
Lista jest już zamknięta.

Wszystkich zapisanych proszę o przesłanie swoich danych (imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL) na adres mailowy miszacz@gazeta.pl lub sms-em.

Do dnia 10 września 2017 należy przelać zaliczkę w wysokości 1000zł na konto: 74 1240 5211 1111 0010 6632 8701.
W tytule przelewu proszę podać swoje imię i nazwisko.

Pozostałą kwotę (1500zł) należy przesłać na to samo konto do dnia 1 października 2017.

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 1 października (niedziela) o godzinie 18:00 na plebanii parafii św. Jana Teologa w Białymstoku (ul. Herberta 61). Obecność na spotkaniu nie jest obowiązkowa. Jeśli ktoś nie będzie mógł przybyć otrzyma wszystkie materiały i relację ze spotkania. 

INFORMACJE PODSTAWOWE


PODRÓŻ
Do Belgradu lecimy samolotem z Warszawy Okęcie. Lot jest rejsowy (PLL LOT). Zapewniamy transfer autobusem na/z Okęcia i z/do Białegostoku. W Serbii obsługuje nas lokalny przewoźnik autobusowy. Szczegóły transferów i lotów poniżej w programie pielgrzymki.

HOTEL
W Serbii mieszkamy przez cały czas w Belgradzie z wyjątkiem jednej nocy (19.10.), którą spędzimy w domu pielgrzyma w monasterze Studenica. W Belgradzie będziemy mieszkać w Hotelu Villa Forever, który zlokalizowany jest w ścisłym centrum Belgradu na Starym Mieście. To świetny punkt wypadowy i sprawdzone miejsce. Hotel jest mały, prowadzony przez miłą serbską rodzinę i zapewnia przyjemną atmosferę. Z racji położenia i liczebność naszej grupy nie możemy liczyć na dużą ilość miejsca, ale hotel spełnia podstawowe wymagania i odpowiada w pełni na wymogi pielgrzymów (w każdym pokoju łazienka, klimatyzacja/ogrzewanie, obsługa hotelowa 24h, wi-fi, czystość, higiena itp.). Będziemy mieli do dyspozycji pokoje 2, 3 i 4 osobowe. O podziale pokoi poinformuję po
1 października, kiedy będziemy znać faktyczną listę uczestników. O hotelu można poczytać/ obejrzeć na stronie hotelu: villa-forever.com i na booking.com
.PROGRAM PIELGRZYMKI   15-21 października 2017

Program pielgrzymki może ulec drobnym modyfikacją, o których ewentualnie będziemy informować. Poniżej przedstawiamy ramowy plan pielgrzymki:


15.X.04 Niedziela
6:00 Liturgia Św. w cerkwi św. Mikołaja Serbskiego. Molebień w intencji pielgrzymów.
Po nabożeństwie śniadanie, załadunek walizek do autokaru i wyjazd na lotnisko.
14:25 Wylot do Belgradu
16:10 Lądowanie w Belgradzie. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i kolacja. Po kolacji odpoczynek lub dla chętnych wieczorowy spacer po starówce Belgradu.

16.X. Poniedziałek
8:00 Śniadanie w hotelu.
9:00 Zwiedzanie twierdzy Kalemegdan, cerkiew Rużica i sanktuarium św. Paraskiewy (Petka)
14:00 Obiad w hotelu
15:00 Wyjazd do cerkwi św. Sawy (największa cerkiew na Bałkanach), następnie monasteru Rakovica (grób patriarchy Pawła) i monasteru Wawedenije (tutaj śluby mnisze przyjął nasz metropolita Sawa).
19:00 Rejs statkiem po rzekach Dunaj i Sawa i tradycyjna serbska kolacja na statku.

17.X. Wtorek
9:00 Liturgia Św. w Katedralnym soborze Serbskiej Cerkwi Prawosławnej p.w. św. Archanioła Michała. Dzień pamięci św. księcia Stefana Sztiljanovića, którego relikwie spoczywają właśnie w katedralnej cerkwi. Serbska Slava, obiad. Po Liturgii i tradycyjnym obrzędzie Rezania Kolacza spotkanie z Patriarchą serbskim Ireneuszem i obiad w Patriarchacie.
16:00 Zwiedzanie centrum Belgradu (na piechotę).
20:00 Kolacja w hotelu.  

18.X. Środa
8:00 Śniadanie w hotelu.
9:00 Wyjazd do miasta Valjevo. Zwiedzanie lokalnych świątyń. Przejazd do monasteru Lelić, gdzie spoczywają relikwie św. Mikołaja Serbskiego.
15:00 Obiad.
16:00 Wyjazd do Belgradu. Po drodze monaster Lelić gdzie żył i gdzie znajdują się relikwie św. Justyna (Popović).
20:00 Kolacja w hotelu.  

19.X. Czwartek
8:00 Śniadanie w hotelu.
8:30 Wyjazd do monasterów Ravanica, miasto Krusevac, monaster Studenica. Nocleg w monasterze Studenica.


20.X. Piątek
8:00 Liturgia w monasterze Studenica (możliwość Spowiedzi i Eucharystii). Śniadanie. Zwiedzanie monasteru Studenica.
Wyjazd do monasteru Żicza. Zwiedzanie monasteru i obiad.  Powrót do Belgradu.
20:00 Kolacja w hotelu i wieczór Etno z serbską muzyką na żywo.


21.X. Sobota
9:00 Śniadanie w hotelu i czas wolny.
11:00 Opuszczamy hotel. Transfer na lotnisko.
14:10 Wylot do Warszawy
15:45 Przylot do Warszawy i transfer do Białegostoku. Po drodze posiłek.PYTANIA PIELGRZYMÓW I ODPOWIEDZI

(tutaj na bieżąco odpowiadamy na pytania pielgrzymów,
które padają w trakcie rozmów z uczestnikami)


Czy potrzebna jest wiza/paszport żeby wjechać do Serbii?
Nie. Wiza nie jest potrzebna. Paszport też nie jest konieczny. Wystarczy ważny Dowód Osobisty. Jednak prosimy wszystkich pielgrzymów o wzięcie Paszportu, jeśli ktoś nie ma, niech ma ważny Dowód Osobisty.

Czy w Serbii dla kobiet, które chcą wejść do cerkwi, wszędzie obowiązują chustki i spódnice?
W Serbii, jak w każdym prawosławnym kraju, obowiązuje przyzwoity ubiór dla osób które wchodzą do świątyni. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. W Serbskich monasterach warto mieć ze sobą chustkę, natomiast w cerkwiach nie zwraca się na to szczególnej uwagi.

Czy będziemy dużo chodzić na piechotę?
Nie. Mamy w planach tylko spacery w Belgradzie, ale mieszkamy w samym centrum miasta, więc odległości nie będą duże.

Czy w czasie pielgrzymki można przystąpić do sakramentów Spowiedzi i Eucharystii?
Tak. Będzie taka możliwość dla wszystkich chętnych.

Jak będziemy porozumiewać się z Serbami?
Serbowie to Słowianie i kontakt z nimi nie jest taki trudny. Większość porozumiewa się po rosyjsku czy też angielsku. Ostatecznie ojciec Michał zna serbski :).

Czy podróż do Serbii będzie męcząca?
Nie. Pielgrzymki do Serbii, które organizowaliśmy wcześniej były autokarowe i wymagały swego rodzaju poświęcenia w podróży. Tym razem lecimy samolotem, trochę drożej, ale znacznie szybciej i wygodniej.

Jaki bagaż można zabrać?
Jedziemy na południe. Październik to miesiąc jeszcze ciepły w Serbii. Bedziemy obserwować prognozy pogody. Co do wymogów przewoźnika (lecimy liniami LOT) można zabrać ze sobą: 
- Bagaż rejestrowany: os.: 1 szt., do 23 kg,
- Bagaż podręczny: os.: 1 szt., do 8 kg, do 118 cm (55 x 40 x 23 cm).

Jaką walutę zabrać ze sobą do Serbii?
W Serbiii obowiązuje serbski Dinar. Najlepszą walutą do wymiany jest Euro. W sklepach cerkiewnych i monasterskich można też płacić Euro. Natomiast USdolar nie jest "lubianą" walutą, można go wymienić tylko w kantorze. W Serbii wszędzie są dostepne bankomaty- należy się dowiedzieć w swoim banku czy jest prowizja i jaki jest kurs Złoty-Dinar. W Serbii w większości sklepów, restauracji, kawiarni można płacić kartą.

 Jakie są ceny w Serbii?
Ogólnie rzecz biorąc ceny wszystkich produktów w Serbii są trochę niższe niż w Polsce. Taniej jest na prowincji, ale ceny w stolicy-  Belgradzie są w większości przypadków niższe niż np. w Białymstoku. Nie są to wielkie różnice ale na pewno drożej niż w Polsce nie będzie.

Ile pieniędzy należy zabrać ze sobą?
Organizator zapewnia wszystko co podane w programie, więc właściwie żadnych dodatkowych opłat nie ma. Każdy we własnym zakresie powinien mieć pewne środki na zakup pamiątek, kawę w kawiarni czy inne przyjemności.  

Co warto przywieźć z Serbii?
Każdy znajdzie coś dla siebie. Ojciec Michał na miejscu służy pomocą i poradą :).

Czy w Serbskich Monasterach/Cerkwiach istnieje zwyczaj zostawiania karteczek Za Zdrawie/Upokoj?
Tak. Można takie karteczki przygotować wcześniej i zostawiać w wybranych miejscach. Opłata jest dobrowolna- ofiara. Karteczki należy napisać czytelnie cyrylicznym lub łacińskim alfabetem. Organizator we wszystkich miejscach, w których będziemy się modlić zostawi kartki z imionami pielgrzymów.

Czy w Serbii jest bezpiecznie?
Bezpieczniej niż w Polsce.

Czy będzie spotkanie przed wyjazdem?
Tak będzie. Chociaż ta strona ma służyć rozwianiu wątpliwości i daniu odpowiedzi na możliwie największą liczbę pytań pielgrzymów. Spotkanie odbędzie się we wrześniu br. na parafii św. Jana Teologa w Białymstoku. Termin podamy później. Spotkanie nie będzie obowiązkowe. Osoby, które nie będą mogły przybyć otrzymają informacje o przebiegu spotkania. 

serwisy internetowe strony internetowe