a a a
2011-03-02

Wizyta w Grecji


W dniach 15- 19 lutego 2011 na zaproszenie parafii św. Mariny w Heliopolis (Ateny) gościła w Grecji delegacja naszej parafii w składzie- ks. Marek Wawreniuk (proboszcz parafii św. Jana Teologa w Białymstoku) i lektor Adam Jakuc (psalmista parafii św. Jana Teologa w Białymstoku). Ze strony greckiej delegacją opiekował się lektor Patryk Panasiuk, polski student teologii Uniwersytetu Ateńskiego. Głównym punktem wizyty było uczestnictwo podczas obchodów święta Ostrobramskiej Ikony Matki Bożej 15-16 lutego.
Zaproszenie do Grecji proboszcza białostockiej parafii jest owocem przyjaźni naszej parafii z parafią św. Mariny w Atenach.
Dnia 15 lutego, po przylocie na ateńskie lotnisko, duchowni udali się na uroczyste nieszpory i jutrznię, które były sprawowane w języku cerkiewno- słowiańskim przez Jego Ekscelencję Prokopiusza, biskupa Chrystianopola (Metropolia Nicei), wielu duchownych z zagranicy- ks. arch. Chrysostomo Volande (Patriarchat Ekumeniczny), ks. archidiak. Damascena Filaktosa (Patriarchat Aleksandryjski), ks. prot. Sergieja Tyszkuna (Patriarchat Moskiewski), ks. arch. Evsevije Popovića (Patriarchat Serbski), ks. arch. Atanasa Sultanova (Patriarchat Bułgarski) i licznie przybyłych księży Archidiecezji Aten. W wieczornym nabożeństwie wziął udział także Jego Ekscelencja Michał Klinger, Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach.
Podczas nieszporów ks. arch. Serafin Dimitriou, proboszcz parafii św. Mariny,  został nagrodzony Srebrnym Krzyżem Metropolii Nicei. W swej homilii biskup Prokopiusz zwrócił uwagę na olbrzymie zaangażowanie ks. arch. Serafina w kontakty z Cerkwiami słowiańskimi, których owocem jest liczne grono przyjaciół parafii św. Mariny- biskupów, księży i świeckich z różnych krajów Europy.
Gospodarz uroczystości dziękując przybyłym gościom przypomniał historię tradycji święta Ostrobramskiej Ikony Matki Bożej w swojej parafii, która liczy już 14 lat, a związana jest bezpośrednio z Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym. Wśród wiernych parafii dzień 16 lutego nazywany jest „Świętem Polskiej Cerkwi”.
Po jutrzni odbyła się kolacja, podczas której polscy studenci Uniwersytetu Ateńskiego mogli opowiedzieć o życiu w Grecji przybyłym gościom.
Następnego dnia, 16 lutego, odbyła się uroczysta świąteczna Liturgia sprawowana w języku cerkiewno- słowiańskim, polskim, ukraińskim, serbskim, bułgarskim i łacińskim, której przewodniczył ks. Marek Wawreniuk. Parafia Prawosławna św. Jana Teologa w Białymstoku otrzymała od ks. arch. Serafina ikonę Matki Bożej „Słodkocałującej”.
 Po świątecznej agapie delegacja z Polski zwiedziła popularne miejsca Aten- Areopag, Akropol, starożytną dzielnicę Plaka, Park Królewski, deptak Thession i siedzibę Akademii Ateńskiej.
 Trzeciego dnia wizyty, 17 lutego, delegaci udali się na pobliską wyspę Eginę, gdzie znajdują się relikwie św. Nektariusza z Eginy, biskupa Pentapolis.
 W piątek 18 lutego ks. Marek Wawreniuk i lektor Adam Jakuc w towarzystwie ks. arch. Serafina i lektora Patryka Panasiuka spotkali się z Jego Ekscelencją Aleksym, Metropolitą Nicei i z Jego Ekscelencją Serafinem, Metropolitą Pireusu. Następnym punktem spotkań była wizyta w podateńskim klasztorze „Paraklitou” (Św. Ducha). Przebywa w nim mnich z Polski, o. Atanazy, który oprowadził gości po budynkach monasteru i opowiedział jego historię.
 W późnych godzinach wieczornych w parafii św. Filotei w Egaleo goście z Polski wzięli udział w nocnych nabożeństwach ku czci św. Filotei Ateńskiej.
 Obecność duchownych z Polski w tak ważnych dla Cerkwi Greckiej dniach wzbogacała duchowo uczestników nabożeństw i ukazywała jedność naszych Kościołów mimo dużej odległości.

GALERIA ZDJĘĆ Z WYJAZDU


serwisy internetowe strony internetowe